Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

Treść

Grupa Kapitałowa KSC S.A. na Liście 2000 „Rzeczpospolitej”

Już po raz czternasty redakcja dziennika „Rzeczpospolita” przygotowała Listę 2000 Polskich Przedsiębiorstw i Eksporterów. W tym gronie znalazła się również Grupa Kapitałowa Krajowej Spółki Cukrowej S.A.

Jak co roku, gala organizowana przy okazji publikacji Listy 2000 „Rzeczpospolitej” przez ten dziennik i Ministerstwo Gospodarki zgromadziła liczne grono znakomitych gości. Wśród gości można było znaleźć przedstawicieli administracji, instytucji finansowych oraz organizacji eksperckich i biznesowych. – Nasi liderzy eksportu zmienili obraz Polski w świecie. W tym roku poziom eksportu będzie rekordowy i na pewno przekroczy 170 mld euro – podkreślił podczas gali Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.

W zestawieniu firm, które osiągnęły największe przychody z eksportu w 2014 roku Grupa Kapitałowa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. uplasowała się na 96 miejscu z wartością ponad 627 mln zł.

Tradycyjnie przy okazji gali, „Rzeczpospolita” przedstawiła prestiżową Listę 2000 największych polskich przedsiębiorstw, sporządzoną w oparciu o aktualne dane i wskaźniki finansowe. W tym roku, aby dostać się do tego zestawienia, trzeba było osiągnąć przychody ze sprzedaży na poziomie minimum 120,1 mln zł. Grupa Kapitałowa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. z wynikiem ponad 2,19 mld zł uplasowała się na pozycji 146.

Gali towarzyszyła także debata ekspertów i praktyków biznesu poświęcona współpracy firm w ekspansji zagranicznej. Uczestnicy podkreślali, że w takich działaniach potrzebne jest również wsparcie państwa. Ubiegły rok dla krajowych firm wcale nie był łatwy. Stagnacja na rynkach Unii Europejskiej oraz konflikt na Wschodzie utrudniały ekspansję. Na to wszystko nałożyła się presja deflacyjna i zmiany w systemie emerytalnym, które mocno uderzyły w krajowy rynek kapitałowy. Mimo tak niesprzyjającego otoczenia 2000 największych firm poradziło sobie całkiem dobrze. Wypracowały łącznie ponad 1,77 bln zł przychodów, czyli o prawie 2,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Dynamika wzrostu obrotów była o 4 pkt proc. wyższa niż podczas minionego wydania Listy i o 2 pkt proc. wyższa od zmiany PKB w 2014 r.

Cała „Lista 2000” to zestawienie polskich firm ocenianych w różnych kategoriach: najbardziej rentownych, największych eksporterów, najwięcej inwestujących, zwiększających zatrudnienie itp. W 2014 r. polska gospodarka rozwijała się w tempie 3,3%. Sprzedaż największych firm rosła jednak jeszcze szybciej.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. wśród 200 największych polskich firm

W zestawieniu tygodnika „Wprost” prezentującym 200 największych polskich przedsiębiorstw Krajowa Spółka Cukrowa S.A. uplasowała się na 64 pozycji.

Według tygodnika „Wprost”, który opublikował właśnie listę 200 największych polskich firm, 660 mld złotych, czyli 38% polskiego PKB, wygenerowały największe rodzime firmy.

Ranking uwzględnia spółki z rodzimym kapitałem, czyli takie, w których kontrolę sprawuje Skarb Państwa, polscy przedsiębiorcy prywatni lub które są własnością komunalną. O pozycji w rankingu zadecydowała wielkość przychodów ze sprzedaży uzyskanych w ostatnim pełnym roku obrotowym.

Z badań „Wprost” wynika, iż polskie firmy rozwijają się w stosunkowo zbliżonym tempie, co polska gospodarka, której PKB wzrósł w 2014 roku o 3,4%.

 

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. na liście 500 największych firm w rankingu „Rzeczpospolitej”

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. znalazła się w dorocznym zestawieniu dziennika „Rzeczpospolita” prezentującym 500 największych przedsiębiorstw działających w Polsce. W tegorocznej edycji, która uwzględnia dane za rok obrachunkowy 2013/2014 Spółka uplasowała się na 178 pozycji.

„Lista 500” to prestiżowy ranking firm publikowany od 17 lat przez redakcję „Rzeczpospolitej”. Dziennik prezentuje przedsiębiorstwa o najlepszych wynikach finansowych. Klasyfikacja przedsiębiorstw przeprowadzana jest pod względem m.in. przychodów ze sprzedaży, wyniku finansowego, zatrudnienia i nakładów inwestycyjnych.

 

Polski Cukier „Hitem Handlu 2015”

Cukier biały marki Polski Cukier w opakowaniach 1 kg produkowany przez Krajową Spółkę Cukrową S.A. zwyciężył w 14-tej edycji konkursu „Hit Handlu 2015” na najlepiej sprzedający się produkt w kategorii „Cukier”. Zwycięzców w konkursie „Hit Handlu 2015” wybrali  detaliści - Czytelnicy miesięcznika „Handel". W sondzie telefonicznej wskazali oni najlepiej sprzedające się w ich sklepach produkty w ponad 80 kategoriach. Ankieta dotyczyła okresu 12 miesięcy - do 31 marca 2015 r, a sonda została przeprowadzona na próbie ponad 1 000 losowo wybranych detalistów z całej Polski.

Cukier biały marki Polski Cukier produkowany jest w siedmiu cukrowniach Krajowej Spółki Cukrowej S.A. - w Kluczewie, Malborku, Nakle, Kruszwicy, Dobrzelinie, Krasnymstawie i Werbkowicach. Cukier dostępny jest zarówno w małych lokalnych sklepach, hurtowniach jak i w sieciach handlowych.

„Zielony Laur” dla Krajowej Spółki Cukrowej S.A.

6 maja 2015 roku Krajowa Spółka Cukrowa S.A. uhonorowana została nagrodą „Zielony Laur” przyznaną przez Polską Izbę Gospodarczą  „Ekorozwój”. KSC S.A. została nagrodzona za realizację przedsięwzięć z zakresu ochrony wód i powietrza w polskim przemyśle cukrowym.

Nagroda została wręczona podczas X Jubileuszowej Gali Konkursu. Nagrodę dla KSC S.A. wręczali: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki  dr hab. Jerzy Witold Pietrewicz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska dr Stanisław Gawłowski oraz Przewodniczący Kapituły Prof. Dr hab. inż Marek Gromiec, Prezes Zarządu PIGE Krzysztof Zaręba.

Nagroda „Zielony Laur” przyznawana jest przez Polską Izbę Gospodarczą "Ekorozwój" za efektywne przedsięwzięcia ekologiczne przedsiębiorstwom, samorządom oraz wybitnym przedstawicielom środowiska naukowego związanym z ochroną środowiska.

„Orzeł Eksportu” dla Krajowej Spółki Cukrowej S.A.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. została nagrodzona za osiągnięcia w dziedzinie eksportu w plebiscycie „Orły Eksportu” zorganizowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” .

Nagroda została wręczona 14 kwietnia 2015 roku w Toruniu podczas konferencji „TOP10 - najbardziej perspektywiczne rynki dla polskiego eksportu” przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. 

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. dostarcza cukier do wielu krajów Unii Europejskiej oraz m.in. do Algierii, Egiptu, Izraela, Kazachstanu, Libanu, Mołdawii, Nigerii czy Rosji.

 

    • autor: fot. Jacek Piotrowski/ Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego