Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

Treść

Rekompensaty w jednej racie

Rekompensaty: Odszkodowanie za buraki

Rolnicy, którzy w wyniku reformy unijnego rynku cukru przestali uprawiać buraki cukrowe, już niedługo otrzymają rekompensaty z Brukseli. Odszkodowanie zostanie wypłacone w jednej, a nie jak początkowo planowano, dwóch ratach.

W wyniku reformy rynku cukru w Unii Europejskiej doszło do drastycznego zmniejszenia produkcji cukru. W niektórych krajach takich jak na przykład Irlandia, całkowicie z niej zrezygnowano. Ograniczenia dotknęły także rolników. Teraz Bruksela za swoje pomysły płaci rachunki. Waldemar Sochaczewski z Agencji Rynku Rolnego stwierdził, że w czerwcu tego roku zostaną przekazane pieniądze dla wszystkich producentów cukru, z których część będzie przeznaczona dla nich w ramach tych z rzeczonych kwot cukru, a pozostała część dla plantatorów.
W spółkach cukrowych trwa obecnie weryfikacja rolników, którym pomoc się należy. Rekompensaty zostaną wypłacone po kursie euro do złotego z 29 maja tego roku.
- Krajowa Spółka Cukrowa ma dwa miesiące na przekazanie tej części, która się należy dla plantatorów i tutaj jesteśmy gotowi technicznie do tej operacji - powiedział Marcin Kulicki, prezes KSC.
Wwyniku reformy unijnego rynku cukru polski limit produkcji spadł z miliona 700 tysięcy do miliona 400 tysięcy ton.

Źródło: Gazeta Współczesna (28.04.2009), rubryka: Agro, strona: 11, autor: PPR

 

« wstecz