Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

Treść

Oszczędzą halę Witkowskiego

Oszczędzą halę Witkowskiego

ZABYTKI: Cenny architektonicznie budynek będzie służył za magazyn. Hala na terenie dawnej cukrowni nie zostanie rozebrana. Krajowa Spółka Cukrowa zapewnia, że nie zburzy obiektu, mimo że nie figuruje on w rejestrze zabytków.

Chodzi o modernistyczną halę projektu uznanego architekta Tadeusza Witkowskiego. Wystarczy jeden podpis urzędnika w magistracie, by właściciel mógł rozebrać obiekt. Gospodarz terenu, Krajowa Spółka Cukrowa dostała już dwa zezwolenia na rozbiórkę. Do wyburzenia zakwalifikowano m.in. warsztaty, stolarnię, wieżę i kotłownię. W sumie kilkanaście obiektów.
- Mogę zapewnić, że nie pozwolimy na rozbiórkę istniejących tam zabytków - mówi Jacek Adamczyk z Wydziału Architektury Urzędu Miasta. - Co do reszty, wszystko zależy od właściciela. Na razie czekamy na kolejne wnioski.
Ocaleją m.in. stara rafineria, pawilon i budynek dyrekcji. Wszystkie wpisano do rejestru zabytków w 1995 roku. Hala Witkowskiego na tej liście się nie znalazła. W budynku mieściła się kiedyś suszarnia wysłodków. W 2006 roku obiekt wyremontowano i przerobiono na magazyn cukru.
- Spółka ma dalekosiężne plany dotyczące tego budynku - zapewnia Aleksandra Paulska, rzecznik KSC. - Pod uwagę brane są m.in. magazynowanie i dystrybuowanie cukru z najbliższej kampanii cukrowniczej.
Nie wiadomo, co będzie potem. Formalnie, właściciel ma wolną rękę i może wystąpić o zezwolenie na rozbiórkę hali. Ta bowiem nie została wpisana do rejestru zabytków. W tej sytuacji Ratusz nie będzie mógł odmówić.
- Nie spodziewaliśmy się, że dojdzie do rozbiórek. Wpisano do rejestru 15 obiektów licząc, że cały kompleks będzie chroniony - przyznaje Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Nie da się wprowadzić na listę wszystkich budynków. Tak stało się z halą Witkowskiego, ale ma ona wartości, które warto zachować. Przedstawiciele KSC zapewniają, że nie skorzystają ze swojego prawa i hala pozostanie nietknięta. W przeciwieństwie do innych budynków nie została ona objęta programem restrukturyzacji. Nie ma jej na liście obiektów przeznaczonych do rozbiórki.
- Również budynki pakowni i magazynów cukru nie są przewidziane do demontażu - dodaje Paulska.
INNE PRACE WITKOWSKIEGO Hala przy ul. Krochmalnej to jeden z wielu lubelskich budynków autorstwa Tadeusza Witkowskiego. Zaprojektował on m.in. gmach domu towarowego "Centrum", bibliotekę UMCS i Dom Architekta przy ul. Ogrodowej.

Źródło: Dziennik Wschodni (7.05.2009), rubryka: Lublin, strona: 4, autor: Jacek Szydłowski

« wstecz