Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

Treść

Artyści w cukrowni

Artyści w cukrowni

Zimna, przemysłowa architektura dawnej cukrowni przyciąga artystów. Po fotografach i telewizyjnych dokumentalistach, do hal przy ulicy Krochmalnej weszli muzycy. Zespół Bracia zabrał się za kręcenie nowego wideoklipu.

W środę wieczorem cała ekipa pojawiła się na planie. Reżyserią zajął się Jacek Grzelak. Klip ma promować nowy utwór, z którym zespół wystąpi podczas tegorocznego koncertu opolskich premier. Za kilka tygodni materiał pojawi się w telewizji.
- Industrialne wnętrza cukrowni to idealne miejsce na zdjęcia - mówi Piotr Cugowski. - To nie był nasz pierwszy pomysł. Na początku zamierzaliśmy nakręcić ten materiał przy Wydziale Artystycznym UMCS. Tam są piękne rzeźby studentów. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na coś bardziej surowego.
Bracia przyznają, że choć są z Lublina, to do cukrowni zajrzeli po raz pierwszy.
- Pamiętam ją z czasów kiedy chodziłem do pobliskiej szkoły muzycznej - mówi Wojciech Cugowski. - Ten zakład kojarzył mi się przede wszystkim z okropnym zapachem. To bardzo dobre miejsce dla artystów, ale przede wszystkim idealne miejsce na cukrownię. Ten zakład powinien działać. Niestety, za kilka miesięcy zostaną z tego resztki. Warto coś z tego zachować, choćby na zdjęciach.
Do końca roku zakład przy ul. Krochmalnej przestanie istnieć. Większość urządzeń już zdemontowano i przewieziono do innych cukrowni Krajowej Spółki Cukrowej. Za kilka tygodni ma ruszyć wyburzanie budynków. Do rozebrania zakwalifikowano już warsztaty, stolarnię i kotłownię. Tak kończy się ponad 100 lat historii, jednego z największych zakładów w kraju.
Bracia Cugowscy to nie pierwsi artyści, którzy postanowili wykorzystać przemysłowe wnętrza, zanim znikną z powierzchni ziemi. Hale przy ul. Krochmalnej służyły już fotografom i telewizyjnym dokumentalistom. Powstał tam m.in. "Projekt Cukrownia". Fabularyzowany reportaż nie tylko o niezwykłym miejscu, ale i o ludziach, którzy przez dziesiątki lat pracowali w zakładzie.

Źródło: Dziennik Wschodni (9.05.2009), rubryka: O tym się mówi, strona: 8, autor: JSZ

« wstecz