Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

Treść

Energetyczna lubelszczyzna

Energetyczna lubelszczyzna

• To już przesądzone. PGE wybuduje na Lubelszczyźnie nową elektrownię
• Energia będzie też wytwarzana na terenie zlikwidowanych cukrowni

Lubelszczyzna ma szansę przekształcić się w prawdziwe centrum energetyczne. Wiadomo już, że jedną ze swoich największych inwestycji zrealizuje w naszym regionie Polska Grupa Energetyczna. Choć władze spółki od ponad roku obiecywały budowę elektrowni węglowej w woj. lubelskim, to dopiero wczoraj poinformowały, że realizacja tej obietnicy znalazła się w planie inwestycyjnym PGE na lata 2009-2012.
Nowa elektrownia ma powstać w okolicy kopalni Bogdanka. Z dwóch bloków o łącznej mocy 1 600 MW popłynie rocznie 9,7 TWh energii. Do jej produkcji wykorzystywany będzie węgiel kamienny z Bogdanki. Nowe bloki mają ruszyć najpóźniej za sześć albo siedem lat.
- Głównymi czynnikami przemawiającymi za wyborem tej lokalizacji były m.in.: deficyt mocy wytwórczych we wschodniej Polsce, która jest przecież głównym rynkiem PGE, a także dostępność paliwa - podkreślał Wojciech Topolnicki, wiceprezes PGE ds. rozwoju i finansów.
Władze spółki zapewniły też, że w przyszłości nie wykluczają kolejnych inwestycji na Lubelszczyźnie.
Nowe inwestycje w naszym regionie szykuje również Krajowa Spółka Cukrowa. Na terenie zlikwidowanych cukrowni, m.in. w Wożuczynie w pow. tomaszowskim, mają powstać centra energetyczne. Podstawowym paliwem do produkcji energii będzie biomasa. - Cele strategiczne inwestycji to m.in. zapewnienie miejsc pracy dla pracowników zamykanych cukrowni oraz zagwarantowanie produkcji dla plantatorów buraka cukrowego - wyjaśniała Aleksandra Paulska, rzecznik prasowy KSC.
Na tym nie koniec dobrych wieści: - Oprócz tego jest duża szansa na to, by na terenie Cukrowni Krasnystaw powstała biogazownia - ujawnił wczoraj Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu.
W projekcie energetycznego wykorzystania biomasy w zlikwidowanych cukrowniach nie uwzględniono byłej Cukrowni Lublin. Jak się dowiedzieliśmy, KSC ma doinwestować jedynie Fabrykę Cukierków „Pszczółka", która była częścią lubelskiej cukrowni. Więcej szczegółów spółka ma przedstawić na dzisiejszej konferencji.

Źródło: Polska Kurier Lubelski (12.05.2009), rubryka: Strona tytułowa, strona: 1, autor: Barbara Majewska

« wstecz