Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

Treść

Zamiast cukru będzie energia

Zamiast cukru będzie energia

Na terenie zlikwidowanej Cukrowni Wożuczyn w pow. tomaszowskim powstanie kompleks energetyczno - biopaliwowy. Zakład, którego budowa pochłonie 110 mln zł, ruszy w grudniu 2011 r.

O projekcie energetycznego wykorzystania biopaliw w wygaszonych cukrowniach pisaliśmy we wczorajszym wydaniu Kuriera. Krajowa Spółka Cukrowa wraz z PGE Energia Odnawialna przedstawiła wczoraj szczegóły inwestycji.
Na terenie Lubelszczyzny wybrano do projektu cukrownię w Wożuczynie. Powstanie tutaj instalacja do produkcji biopaliwa oraz elektrociepłownia biometanowa. Paliwem energetycznym będzie biomasa z burakiem cukrowym jako jej głównym składnikiem. Władze KSC zapowiadają, że jeszcze w tym roku poznamy realizatora inwestycji. - Obecnie została wyłoniona firma, która przygotuje studium wykonalności projektu i raportów środowiskowych. Ma być ono gotowe do 10 sierpnia tego roku - informuje Aleksandra Paulska, rzeczniczka prasowa KSC.
W nowym zakładzie zatrudnienie znajdą głównie pracownicy byłej cukrowni. Inwestycja ma też zagwarantować plantatorom zbyt buraków cukrowych w naszym regionie. Podobny projekt, za 160 mln zł, spółka cukrowa zrealizuje w Łapach w woj. podlaskim. Kolejne dwa kompleksy energetyczno-paliwowe powstaną w przyszłości na terenie wygasłych zakładów w Częstocicach (woj. świętokrzyskie) i Żninie (kujawsko-pomorskie). - Niestety, w projekcie nie znalazła się lubelska cukrownia. Na doinwestowanie może natomiast liczyć fabryka cukierków Pszczółka, która jest częścią tego zakładu - powiedział Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu państwa.
Duże szanse na dodatkowe środki ma również Cukrownia Krasnystaw, gdzie planowana jest budowa biogazowni.
Wytwarzanie energii zamiast cukru to innowacyjny pomysł nie tylko w naszym kraju. Wojciech Adamczyk, wiceprezes PGE Energia Odnawialna, podkreślił na wczorajszej konferencji, że do tej pory w Unii Europejskiej nie było podobnego przedsięwzięcia na tak dużą skalę.

Źródło: Polska Kurier Lubelski (13.05.2009), rubryka: Lublin, strona: 3, autor: Barbara Majewska

« wstecz