Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

Treść

Historyczny krok żeglarzy

Historyczny krok żeglarzy

Jest już pewne, że gmina Żnin kupi od KSC około 2.5 hektara gruntu nad Jeziorem Dużym. Cena, nabytej w drodze przetargu nieruchomości, wynosi 576.000 złotych. Wydane pieniądze zwrócą się szybko, kiedy powstanie tam planowana od dawna baza na skalę ogólnopolską.

- Jesteśmy gotowi do działania - mówi Krzysztof Jóźwiak, prezes Międzyszkolnego Klubu Żeglarskiego. Musimy jednak poczekać, aż zostanie sporządzony akt notarialny. Stanie się tak najprawdopodobniej pod koniec czerwca. Wtedy będziemy mogli mówić, że jesteśmy prawowitymi właścicielami gruntów nad jeziorem.
Jak już informowaliśmy, utworzeniem bazy żeglarskiej jest zainteresowany Polski Związek Żeglarski, który jeszcze wiosną obiecywał przekazać na budowę obiektów cztery miliony złotych. Wsparcie w wysokości 1.200.000 złotych zapewnia także Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Taka hojność nie bierze się z niczego. Międzyszkolny Klub Żeglarski zrzesza ponad sto osób, głównie uczniów, i może się pochwalić olbrzymimi osiągnięciami sportowymi. Zawodnicy MKŻ zajmowali wielokrotnie czołowe miejsca w zawodach o randze światowej.
- Sędziowie żeglarscy twierdzą, że żniński akwen ma najlepsze wietrzne warunki w Polsce, porównywalne do tych, z jakimi do czynienia mają na zatoce Puckiej - podkreśla Krzysztof Jóźwiak. - Nowa baza, która ma powstać na kupionym gruncie, pozwoli nam na szkolenie zawodników z całego kraju.
Obecnie zawodnicy MKŻ męczą się w ciasnej bazie przy ulicy Wilczkowskiej. Zawodnicy cieszą się, że nowoczesna baza podniesie znacznie rangę klubu, którą i tak od dawna docenia samorząd żniński. To z tego powodu Leszek Jakubowski, burmistrz Żnina zdecydował się na kupno gruntów od Krajowej Spółki Cukrowej. Samorząd wspiera żeglarzy przydzielając im pieniądze z funduszu na stowarzyszenia. W tym roku z tej puli MKŻ dostał na swą działalność 40 tysięcy złotych.
MKŻ pomnożył swój majątek zdobywając sprzęt od hojnych ofarodawców. - Od lat współpracujemy z frmą Safege, która kupiła nam łódki wysokiej klasy - mówi Krzysztof Jóźwiak. -To na tych łódkach startowali nasi zawodnicy w Pucharze Świata, gdzie odnieśli zwycięstwo. Firma podarowała nam także piękne stroje, dzięki czemu nasi żeglarze godnie reprezentują gród Śniadeckich.
Z decyzji burmistrza cieszą się nie tylko żeglarze.
- Żal mi do dziś cukrowni, ale cieszę się, że na dawnym placu gdzie składowano buraki powstanie baza dla żeglarzy - mówi Małgorzata Konopka, ze Żninia. - Mam nadzieję, że żeglarze pozwolą nam także przebywać. Uważam też, że dobrze by było wybudować taki obiekt, który służył by mieszkańcom osiedla Górskiego podczas festynów. Jerzy Kowalski i Rada Osiedla już nie musieliby się denerwować, że z powodu deszczy trzeba odwołać imprezę.

Źródło: Express Bydgoski (3.06.2009), rubryka: Żnin, strona: 1, autor: Maria Warda

 

« wstecz