Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • english version

Treść

Otwarcie silosu w Oddziale KSC S.A. „Cukrownia Nakło"

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. w środę, 30 listopada 2011 roku, dokonała uroczystego otwarcia silosu do składowania cukru w Oddziale KSC S.A. „Cukrownia Nakło”.  Wśród licznie zgromadzonych gości w uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Miasta i Gminy Nakło pan Sławomir Napierała oraz vice Burmistrz pan Piotr Kalamon; przedstawiciele Rady Nadzorczej: pan Józef Pawela, pan Zbigniew Jezierski,  pan Wojciech Kałużny, pan Zdzisław Salus; Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej S.A.: Prezes Zarządu pan Marcin Kulicki oraz członkowie zarządu: pan Marek Dereziński i pan Tomasz Olenderek, a także przedstawiciele Związków Plantatorów Buraka Cukrowego: pan Stanisław Barnaś, pan Mieczysław Gęsicki, pan Krzysztof Nykiel. Wśród gości nie zabrakło również Przedstawicieli Związków Zawodowych KSC S.A., pana Stanisława Lubasia oraz pana Jerzego Sakwińskiego, a także przedstawicieli firmy Chemadex - generalnego wykonawcy silosu, oraz pracowników i plantatorów. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie Prezes Krajowej Spółki Cukrowej, pan Marcin Kulicki, Burmistrz Miasta i Gminy Nakło - pan Sławomir Napierała, Dyrektor Cukrowni Nakło- pan Czesław Muszyński oraz przedstawiciel firmy Chemadex -  pan Mieczysław Cyganowski.

- Budowa silosu w Cukrowni Nakło wpisuje się w długofalową strategię rozwoju Krajowej Spółki Cukrowej. Zamierzamy inwestować i już inwestujemy w nowe technologie, modernizację i rozwój naszych cukrowni. Na ten cel przeznaczyliśmy ponad 150 mln PLN zł w roku 2010/2011. Jak przystało na największego w kraju i jednego z największych w Europie producentów cukru,  nieustannie chcemy podnosić standardy produkcji i jakości naszych produktów.  Nowy silos to jedna z wielu inwestycji spółki, które mają na celu głównie poprawę gospodarki magazynowej, zabezpieczenie środowiska naturalnego oraz wzmacnianie przewag konkurencyjnych – powiedział Marcin Kulicki, Prezes KSC S.A.

Silos w Nakle nad Notecią ma pojemność 50 000 ton i należy do największych obiektów tego typu nie tylko w KSC S.A., ale i w Polsce – mierzy 57,98 m wysokości i ma średnicę 45 m. Koszt budowy samego silosu oraz instalacji i towarzyszących  wyniósł 30 mln PLN; posadowiony jest na palach żelbetowych i żelbetowej płycie fundamentowej. Ściany komory silosu są monolityczne, obwodowo sprężane kablami i zakończone wieńcem, na którym oparta jest kopuła, umożliwi magazynowanie cukru luzem, skutkuje obniżeniem kosztów magazynowych oraz kosztów transportu, załadunku i rozładunku cukru. Oprócz kwestii kosztowych, magazynowanie cukru w silosie gwarantuje spełnienie najwyższych standardów jakościowych wymaganych przez odbiorców cukru. Jest to już kolejny, po silosach w cukrowniach Krasnystaw i Dobrzelin, oddany w tym roku do użytku silos w Cukrowniach należących do Krajowej Spółki Cukrowej. 

„Cukrownia Nakło" jest jedną z 7 fabryk należących do Krajowej Spółki Cukrowej S.A., która jest największym w Polsce i siódmym co do wielkości, producentem cukru w Europie. Obecnie cukrownia przerabia ok.  5000 t, a maksymalny przerób dobowy wynosi ok. 5500 t. W 2003 r. fabryka stała się Oddziałem KSC S.A. „Cukrownia Nakło". Obecnie współpracuje z ok. 1,4 tys. plantatorów z trzech województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz pomorskiego, którzy uprawiają buraki cukrowe na areale ok 7 tys. hektarów.

  • -
  • -

« wstecz