Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • english version

Treść

Kapitan Roman Paszke - żeglarz, którego celem był samotny rejs dookoła świata pod wiatr, postanowił przerwać rejs

Dziś po północy, w odległości ok. 250 mil morskich od przylądka Horn, na akwenie uważanym za jeden z najtrudniejszych rejonów do żeglugi, Roman Paszke podjął decyzję o przerwaniu rejsu dookoła świata.

Niezależnie do zaistniałej sytuacji podziwiamy wolę walki, męstwo i  determinację Kapitana w osiągnięciu celu. Drogi Kapitanie – dla nas zawsze jesteś Bohaterem!

Powodem były złe warunki pogodowe, które jak wyraził się sam Paszke, okazały się nie do pokonania:

"Dzisiaj podjąłem decyzję o przerwaniu rejsu dookoła świata pod wiatr. Długie oczekiwanie na możliwość przejścia wokół Przylądka Horn i dalej Cieśniną Drake na Pacyfik okazało się ponad moje siły. Ciągłe zmiany pogody i ciężkie warunki w tym rejonie okazały się nie do pokonania. Warunki jakie spodziewane są dzisiejszej nocy i następnej doby to kolejna przeszkoda i zagrożenie dla jachtu i dla mnie. Wobec kolejnych niekorzystnych prognoz pogody w tym rejonie, podjąłem decyzję o zakończeniu próby samotnego opłynięcia świata katamaranem pod wiatr.”

Kapitan Paszke już po raz trzeci musiał przerwać próbę bicia rekordu. Poprzednio przyczyną były awarie jego katamaranu Gemini 3.

Wyrazy szacunku i wielkie gratulacje za dotychczasowe osiągnięcia oraz umiejętność podejmowania tak trudnych, a zarazem prawidłowych decyzji.

« wstecz