Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • english version

Treść

KSC S.A. na Kongresie 590

W dniach 16-17 listopada br. w Jasionce koło Rzeszowa odbyła się II edycja najważniejszego wydarzenia gospodarczego roku – Kongres 590.

Nazwa Kongresu – 590 pochodzi od prefiksu kodu kreskowego, którym są oznaczone towary wyprodukowane w Polsce, przez polskie firmy.

Kongres 590 to liczne debaty, spotkania i prelekcje. Duża różnorodność poruszanych zagadnień i branż. Wszystko po to, aby wypracować rozwiązania, które pomogą uwolnić potencjał gospodarczy Polski.

Polska należy do grona krajów z wyższym udziałem przemysłu w PKB niż średni poziom dla krajów UE. Nic dziwnego, że prelegenci jednej z debat zastanawiali się nad rolą Polski w procesie reindustrializacji Europy. – Reindustrializacja stanowi jeden z pięciu obszarów w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który ma budować przewagi konkurencyjne polskiej gospodarki, co przekłada się na dynamiczny rozwój przemysłu – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

Swoje panele miał też sektor MSP, generujący ponad 50% PKB oraz prężnie rozwijający się w ostatnich latach segment start-upów. Sesje specjalne otworzył wicepremier Mateusz Morawiecki, który w towarzystwie zagranicznych ekspertów zastanawiał się nad tym, jak przebudować demokratyczny kapitalizm, aby służył wielu, a nie nielicznym. – Wychodzimy z założenia, że zasady kapitalizmu wcale nie są święte, nieubłagane, jedyne i jednolite, że to jest pewien dogmat zupełnie nieprawdziwy. Jak się popatrzy wokół nas, to kapitalizm jest bardzo różny w różnych krajach i największe sukcesy odnoszą wcale nie te kraje, które mają np. najniższe podatki. Na pewno największe sukcesy odnoszą te kraje, które mają spójny system społeczny, który zapewnia państwom, firmom, pracownikom rozwój możliwie zrównoważony – podkreślał wicepremier Morawiecki.

Swój udział w Kongresie 590 zaznaczyli również Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz premier Beata Szydło, która stwierdziła podczas wystąpienia, że Polska jest pięknym, wspaniałym, rozwijającym się i bezpiecznym krajem, w którym każdy – bez względu na poglądy – jest szanowany. – Jestem przekonana, że ten program, który realizujemy, prowadzi Polskę w dobrym kierunku. Mogę dzisiaj stanąć z podniesioną głową i powiedzieć, że jestem dumna z tego, że jestem Polką – powiedziała premier RP. Z kolei prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na doniosłą rolę pracownika. – Polska gospodarka nie będzie się dobrze rozwijała, jeżeli pracownik nie będzie dobrze wynagradzany. Później zaapelował do przedsiębiorców, aby rozważyli podwyżki płac dla kobiet, które mogą rezygnować z pracy z powodu „500 plus”. – Moją wielką ambicją jest to, żebyśmy pod względem płac, a więc poziomu życia rodzin zbliżali się do Europy Zachodniej. Nie będziemy się zbliżali, jeżeli Polska będzie krajem taniej siły roboczej.

W dalszej kolejności prelegenci podejmowali tematykę między innymi sukcesji w polskich firmach rodzinnych, Internetu jako narzędzia budowania wartości i konkurencyjności Małych i Średnich Przedsiębiorstw, idei Trójmorza czy projektów infrastrukturalnych, takich jak Centralny Port Komunikacyjny.

Część oficjalną zakończyło wystąpienie Andrzeja Dudy, który wręczył Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. W kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw laureatem została firma Dramiński S.A., a w kategorii Narodowy Sukces - Warszawskie Zakłady Mechaniczne "PZL-WZM". W kategorii Międzynarodowy Sukces nagroda trafiła do firmy Melex sp. z o.o., natomiast w kategorii Odpowiedzialny Biznes - Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita. W ramach kategorii specjalnych, w rywalizacji na najlepszy polski startup, zwycięzcą została firma XTPL S.A., w kategorii Badania + Rozwój zwyciężył Zespół Badaczy z Wydziału Fizyki UW i Centrum Nowych Technologii. Nagrodą indywidualną za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości prezydent wyróżnił Macieja Wieczorka, prezesa firmy Celon Pharma SA.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A brała udział w Kongresie po raz pierwszy. Spółkę reprezentowali Prezes Zarządu Henryk Wnorowski oraz Członek Zarządu Andrzej Jaworski.

Stoisko Spółki znajdowało się tuż obok wejścia na Salę Plenarną. Dogodna lokalizacja sprawiła, że prawie każdy z tłumnie odwiedzających 2,5 gości mógł odwiedzić stoisko KSC S.A., spróbować cukierków z „Pszczółki” oraz zjeść specjalnie przygotowane na tę okazję typowo polskie ciasta: szarlotkę, makowiec i sernik.

Prezes Zarządu KSC S.A. wziął udział w dwóch panelach tematycznych.

Pierwszym był panel pt. „Żywność wysokiej jakości szansą dla polskiej branży rolno – spożywczej”.

Prezes Henryk Wnorowski był jednym z siedmiu panelistów. Dyskusja toczyła się nt. udziału żywności w strukturze polskiego eksportu w ostatniej dekadzie. Mówiono o wzroście eksportu do poziomu ok. 13% oraz o tym, że w zeszłym roku eksport żywności był większy niż jej import o ok. 40% (o 7,1 mld euro). Głównymi importerami są kraje Unii Europejskiej, w której członkostwo pomogło zintensyfikować modernizację polskiego rolnictwa oraz promocję jego jakości. Ponadto, segment żywności wysokiej jakości rośnie w tempie ok. 20 proc. rocznie, w tym zwłaszcza produktów tradycyjnych oraz regionalnych. Głównymi atutami wskazywanymi przez konsumentów są: smak, aspekty zdrowotne oraz chęć wspierania polskiej gospodarki. Jednocześnie silne polskie marki produktów spożywczych napotykają rosnące zagrożenia ze strony europejskich konkurentów oraz polityki protekcjonizmu. Prezes Henryk Wnorowski przedstawił sytuację rynkową, w której znalazła się Krajowa Spółka Cukrowa S.A. oraz możliwości jakie daje decyzja o budowie terminala wysyłkowego w Morskim Porcie Gdańsk. Zaapelował również do wszystkich zgromadzonych, aby kłaść większy nacisk na to, by wszyscy Polacy stawali się ambasadorami polskich produktów. Głos w dyskusji zabierali ponadto: Alicja Becla z Rady Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego; Tadeusz Wojciechowski z Biura Promocji Jakości; Piotr Serafin, Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP; Piotr Kulikowski, Prezes Zarządu Indykpol S.A; Włodzimierz Bartkowski, Współzałożyciel Cedrob S.A oraz Witold Strobel, Dyrektor Generalny KOWR.

W drugim pt. „Reforma SSE – czy Polska może stać się jedną strefą ekonomiczną?” Prezes Henryk Wnorowski był moderatorem.

Dyskusja toczyła się w związku z ogłoszeniem przez Wicepremiera Mateusza Morawieckiego zastąpienia Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE) jednolitym obszarem inwestycyjnym. Polska Strefa Inwestycji umożliwi staranie się o ulgi inwestycyjne na terytorium całego kraju. Jest to zmiana rewolucyjna po 22 latach funkcjonowania SSE, kiedy to w 1995 r. powołano pierwszą w Mielcu, a po dwóch latach kolejne, do końca lat 90. ostatecznie powstało 14 SSE. SSE nie pełnią już tylko funkcji narzędzia przyciągania dużych zagranicznych inwestorów, lecz pomagają także w rozwoju mniejszym polskim spółkom. Zastanawiano się jakie korzyści przyniesie reforma polskim przedsiębiorstwom, które realizują już inwestycje w SSE. Ponadto debatowano, jakie zmiany w funkcjonowaniu państwa, samorządów i lokalnych klastrów biznesowych są potrzebne, by do 2020r. utworzyć sprawnie działający organizm, czerpiący z efektu synergii.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

« wstecz