Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • english version

Treść

KSC S.A. Partnerem Welconomy Forum w Toruniu

W dniach 12–13 marca br. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu przedstawiciele świata polityki, biznesu i nauki w trakcie 33 paneli dyskutowali m.in. na tematy związane z innowacjami, integracją europejską i pozycją Polski na arenie międzynarodowej. Tegoroczna 25. edycja Welconomy Forum in Toruń zgromadziła blisko 2 tys. gości z kraju i ze świata. Jednym z prelegentów panelu dotyczącego Wspólnej Polityki Rolnej był Prezes Zarządu KSC S.A. Henryk Wnorowski.

W Toruniu zakończyło się forum gospodarcze Welconomy. W 33 panelach dyskusyjnych uczestniczyło ok. 300 prelegentów. Nie brakowało również zagadnień z branży rolno-spożywczej.
Nowością w jubileuszowej edycji konferencji była prezentacja sukcesów rodzimych przedsiębiorstw na odległych rynkach, takich jak: Indie, Indonezja czy Kanada. – Myślę, że za dwa trzy lata na Welconomy będzie można przyjechać, aby poznać 12–14 krajów z punktu widzenia inwestycyjno-gospodarczego, co mam nadzieję przyciągnie do Torunia wiele start-upów, które będą rozeznawały możliwości inwestycyjne w dalekich krajach na całym świecie – podkreślił Jacek Janiszewski, organizator wydarzenia.
W tym roku po raz pierwszy wręczony został Szmaragd Nadziei. Tę zaszczytną nagrodę otrzymał Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, za budowanie nadziei na rozwój Rzeczpospolitej.
W dyskusji dotyczącej Wspólnej Polityki Rolnej uczestniczyli m.in. Wiceminister Rolnictwa Ryszard Zarudzki, Senator Jerzy Chróścikowski, Prezes KSC S.A. Henryk Wnorowski, Prezes Mlekovity Dariusz Sapiński, Dyr. Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Andrzej Kowalski oraz Małgorzata Sztoldman z ARiMR.
Wiceminister Zarudzki mówił o celach WPR i zapewniał, że Ministerstwo Rolnictwa dokłada wszelkich starań, aby zabezpieczyć w najlepszy sposób możliwości rozwoju branży rolniczej w Polsce. – Rozumiemy, że Komisja Europejska odchodzi od dotowania rynkowego, ale potrzebne jest zabezpieczenie dochodu. Nie możemy pozwolić, by budżet nie uwzględniał rekompensat z powodu obciążenia większych wymagań ochrony środowiska i klimatu. Brak w komunikacie Komisji wyraźnego odniesienia do płatności bezpośrednich – podsumował przedstawiciel ministerstwa.
Prezes Henryk Wnorowski zwrócił uwagę na aspekty mikro- i makroekonomiczne w zakresie WPR, a przede wszystkim biznesu cukrowniczego. Podkreślił jak istotne jest, aby Plantatorzy buraka cukrowego w Polsce otrzymywali warunki porównywalne do Plantatorów buraka cukrowego w innych krajach Unii Europejskiej.
Dzięki współpracy z prof. Henrykiem Skarżyńskim i stworzonym przez niego Światowym Centrum Słuchu uczestnicy wydarzenia mieli także możliwość bezpłatnego zbadania słuchu w autobusach ustawionych przed gmachem CKK Jordanki.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

« wstecz