Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • english version

Treść

Dożynki Prezydenckie w Spale

W dniach 14-15 września 2018 roku odbyły się Dożynki Prezydenckie. W stulecie odzyskania niepodległości prezydent objął patronatem narodowym uroczystości dożynkowe organizowane w całym kraju. Spalskie święto plonów to tradycja sięgająca 20-lecia międzywojennego. Prezydent Andrzej Duda razem z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą już po raz czwarty przyjechali na to ogólnopolskie święto, które przyciągnęło rolników z całej Polski.

Głównym wydarzeniem pierwszego dnia uroczystości był konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Organizatorem konkursu była Kancelaria Prezydenta RP oraz Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim. Wszystkie województwa wystawiły reprezentacje w konkursie wieńcowym. Pracom komisji konkursowej przewodniczyła Doradca Prezydenta RP dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, etnograf i socjolog.
Pierwsze miejsce zajął wieniec województwa małopolskiego, przygotowany przez gminę Tarnów, miejscowość Poręba Radlna.

W niedzielę do Spały, zgodnie z tradycją, zawitała para prezydencka. 16 września, mszą św. o godz. 11.30 w Kaplicy Polowej AK rozpoczął się drugi dzień świętowania. Po nabożeństwie para prezydencka wraz z korowodem dożynkowym w strojach ludowych z różnych regionów Polski przeszła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbył się Ceremoniał Dożynkowy.
Po raz drugi do udziału w uroczystościach dożynkowych zaproszony został Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego - jeden z największych polskich zespołów artystycznych odwołujący się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego, który poprowadził ceremoniał dożynkowy.
Odnosząc się do historii, Andrzej Duda podkreślił ogromne znaczenie polskiego rolnictwa. Wymieniał zasługi polskiego rządu w tej dziedzinie i złożył podziękowania na ręce obecnego na uroczystościach Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. – W ciągu ostatnich dwóch lat eksport polskiej żywności trzykrotnie zwiększył się i stanowi obecnie 13 procent całego naszego eksportu. To jest ogromna gałąź naszej polskiej gospodarki –zauważył Prezydent.
- To właśnie dzięki pracy polskiego rolnika, codziennemu trudowi, także dzięki jego ryzyku – bo przecież jest zdany na łaskę i niełaskę przyrody, żywiołów – dzięki temu właśnie jesteśmy w Polsce bezpieczni, mamy polską żywność, nie jesteśmy w tym zakresie od nikogo zależni - mówił Prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.
Po części oficjalnej prezydent odwiedził rozstawione na spalskim stadionie Miasteczko Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę prezentowało każde z 16 województw.
W tym roku można było obejrzeć wystawę poświęconą pomysłodawcy Dożynek Prezydenckich – prezydentowi Ignacemu Mościckiemu, z którego inicjatywy organizowano te uroczystości w latach 1927-1938. Mościcki bardzo upodobał sobie Spałę i bywał w niej często – nie tylko z okazji święta plonów. Na najstarszych prezentowanych zdjęciach, pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego, można obejrzeć uczestników pierwszych dożynek, urządzonych w 1927 roku i prześledzić, jak przez dziesięciolecia zmieniły się ludowe stroje i zwyczaje.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. jak co roku chętnie uczestniczyła w uroczystościach dożynkowych. Pracownicy KSC S.A. częstowali wszystkich watą cukrową i cukierkami z Fabryki Cukierków Pszczółka. Na stoisku zapewniono dzieciom wiele atrakcji, m.in. malowanie twarzy, wykonywanie pacynek, naukę żonglowania, wspólne malowanie na płachcie materiału. Doskonałą atrakcją na słodkim stoisku KSC S.A. była też fotobudka, która uwieczniła uśmiechnięte twarze odwiedzających. 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

« wstecz