Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • english version

Treść

Rozpoczęcie kampanii cukrowniczej w Krajowej Spółce Cukrowej S.A.

W dniu 19 września br. w Oddziale KSC S.A. „Cukrownia Kruszwica” miało miejsce uroczyste rozpoczęcie kampanii cukrowniczej w Krajowej Spółce Cukrowej S.A. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele organizacji plantatorskich oraz Zarząd i Pracownicy Krajowej Spółki Cukrowej S.A.
Symbolicznego uruchomienia krajalnic buraka cukrowego w sterowni Cukrowni Kruszwica dokonał w tym roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Po rozpoczęciu pracy taśmociągów Dziekan Diecezji Kruszwickiej ks. kanonik Wojciech Danecki poświęcił obiekt Cukrowni, po którym odmówiono modlitwę w intencji pomyślnej i bezpiecznej kampanii.

- Produkcja buraków cukrowych nadal jest jednym z ważniejszych elementów polskiego rolnictwa. Rozumiemy oczywiście zachodzące na świecie zmiany i problemy związane z dominacją cukru trzcinowego, ale w dalszym ciągu produkcja buraków, która ma ogromną historyczną rolę nie tylko tu na Kujawach, ale w całej Polsce, pełni rolę dźwigni części rolnictwa wpływającej na inne działy – ocenił w swoim wystąpieniu Minister Ardanowski.
- Żeby we współczesnych realiach gospodarczych cukrownie mogły sobie poradzić, muszą mieć odpowiedni poziom inwestycji, technologiczny, a także odpowiednią skalę i wielkość przerobu. Decyzje związane z restrukturyzacją Krajowej Spółki Cukrowej doprowadziły do tego, że ten koncern funkcjonuje, ma się dobrze – oby jak najdłużej – dodał Minister.
Prezes Krzysztof Kowa zaznaczył, że to już szesnasta kampania w Krajowej Spółce Cukrowej S.A., a zarazem druga po uwolnieniu rynku cukru w UE. Prezes odniósł się również do obecnej sytuacji na światowym rynku cukru, na którym znajduje się dzisiaj duża nadpodaż. To ona w głównej mierze wpływa na niską cenę cukru w Polsce i na świecie. Prezes podkreślił także znaczenie przeprowadzonego procesu restrukturyzacji Spółki oraz licznych inwestycji we wszystkich oddziałach KSC S.A., w tym m.in. budowę cukroportu w Gdańsku oraz nie dawno oddanego do użytku drugiego silosu cukru w Cukrowni Kluczewo.
Prezes Kowa podziękował wszystkim plantatorom buraków cukrowych za wieloletnią, dobrą współpracę, która zapewnia koncernowi KSC S.A. dostawę surowca najwyższej jakości.

Kampania cukrownicza 2018/2019 rozpoczęła się w KSC S.A. w drugiej dekadzie września 2018, a zakończyć powinna się w pierwszej dekadzie stycznia 2019 r.
Na potrzeby tegorocznej produkcji Spółka skupi ponad 6,2 mln ton buraków cukrowych. Surowiec dostarczany będzie przez ponad 15.800 plantatorów. 
Spółka przewiduje, że obecna kampania może być rekordową w historii firmy pod względem produkcji cukru, która wyniesie około 1 mln ton.
Trwająca kampania cukrownicza jest drugą po uwolnieniu rynku cukru w 2017 roku. W tym roku kampania potrwa ok. 108 dni.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -

« wstecz