Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

 • Biuletyn Informacji Publicznej
 • english version

Treść

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. na Narodowej Wystawie Rolniczej

3 dni wystawy, prawie 220 wystawców, 36 tys. zwiedzających, mnóstwo atrakcji i pozytywnych wrażeń – tak wyglądała Narodowa Wystawa Rolnicza, która odbyła się od 30 listopada do 2 grudnia 2018 roku na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Narodowa Wystawa Rolnicza zorganizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisała się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa miała na celu przedstawienie, jak zmieniała się polska wieś na przestrzeni 100 lat. W wydarzeniu udział wzięli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Krajową Spółkę Cukrową S.A. reprezentował Zarząd Spółki w osobach: Prezes Zarządu KSC S.A. Krzysztof Kowa oraz Członkowie Zarządu KSC S.A. Janusz Stachowiak i Zdzisław Salus.

Historia przeplatała się tu z nowoczesnością. Tradycja z postępem. Zostały zaprezentowane historyczne sprzęty służące do uprawy roli, a także zwierzęta polskich hodowli. Nie brakło też degustacji kulinarnych, na których można było skosztować regionalnych pyszności.

W otwarciu Wystawy udział wziął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Podkreślał rolę, jaką odegrali mieszkańcy wsi w naszej historii oraz ich wpływ na rozwój gospodarczy.

– To co było i jest najważniejsze, to pragmatyzm polskiego rolnika, który rozwija swoje gospodarstwo, unowocześnia je, ale jednocześnie odrzuca wszystko to co złe, co psuje żywność. Cieszę się, że polscy rolnicy starają się produkować nowocześnie. Potrzebujemy nowoczesnego rolnictwa, abyśmy mogli polską żywnością wysokiej jakości zdobywać nowe rynki zbytu – powiedział Prezydent Duda.

– To było ważne, może najważniejsze wydarzenie rolnicze w tym roku – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski podsumowując Narodową Wystawę Rolniczą i podkreślił, że wizyta prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy pokazała jak dużą wagę przywiązują władze państwa do spraw polskiej wsi.

Wśród wystawców byli producenci i przetwórcy rolni, organizacje branżowe, gospodarstwa agroturystyczne, koła gospodyń wiejskich, instytuty badawcze, uniwersytety przyrodnicze, szkoły rolnicze, muzea. Prezentowane były osiągnięcia hodowli roślin i zwierząt. Polski Związek Hodowców Koni i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotował pokazy koni oraz zawody jeździeckie: skoki przez przeszkody, ujeżdżenie, woltyżerkę, paraujeżdżenie.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. została partnerem wydarzenia. Na stoisku KSC S.A. przygotowano liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi. Dla najmłodszych przygotowano zadania sprawnościowe. Można było układać megapuzzle na czas i zrobić sobie pamiątkowe fotki w fotobudce. Do koła fortuny ustawiała się kolejka zainteresowanych wygraniem nagród. Nie zabrakło też waty cukrowej, którą chętnie kosztowali wszyscy odwiedzający wystawę. Zainteresowanie stoiskiem było ogromne. Maskotka Pszczółka krążyła wokół stoisk i częstowała cukierkami z fabryki Cukierków Pszczółka z Lublina.

Na stoisku KSC S.A. można było porozmawiać o historii cukrownictwa. Po raz pierwszy wystawiono punkt Izby Pamięci Cukrownictwa. Pan Waldemar Brociek – kustosz Izby, chętnie opowiadał o ciekawostkach historycznych. Wśród gości przybyłych na stoisko Izby Pamięci Cukrownictwa byli m.in. Minister Jan Krzysztof Ardanowski oraz pracownicy przemysłu cukrowniczego z Wielkopolski.

Podczas Wystawy odbyło się wiele ciekawych wydarzeń: IV Kongres Polskiego Rolnictwa, Konferencja naukowa „1918-2018 Stulecie Przemian Polskiej Wsi”. Rozstrzygnięty został konkurs na „Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego. Zespołom redakcyjnym nagrodzonych czasopism nagrody wręczał minister Jan Krzysztof Ardanowski.

W trakcie Narodowej Wystawy Rolniczej swoje stoiska prezentowały 52 szkoły rolnicze prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Został zorganizowany dla tych szkół „Konkurs na najładniejsze stoisko wystawiennicze”. Oceniano prezentację na stoisku elementów narodowych, folklorystycznych, atrakcyjność oferty edukacyjnej estetykę i kompetencje osób obsługujących stoisko.

Narodowa Wystawa Rolnicza była świętem polskiej wsi. Przypominała o roli jaką polska wieś odegrała i odgrywa w życiu całego narodu.

 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -
 • -

« wstecz