Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • english version

Treść

Wizyta Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego w Izbie Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski 28 lutego odwiedził Izbę Pamięci Cukrownictwa Krajowej Spółki Cukrowej S.A., która znajduje się na terenie dawnej cukrowni „Częstocice” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Była to jedna z pierwszych cukrowni otwartych na terenie Królestwa Polskiego. W spotkaniu wzięli udział także: Wicewojewoda Świętokrzyski Bartłomiej Dorywalski, Posłowie Krzysztof Lipiec i Andrzej Kryj, Senator Jarosław Rusiecki oraz Zastępca Prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Dominik Smoliński. Krajową Spółkę Cukrową S.A. reprezentował Zarząd Spółki: Prezes Krzysztof Kowa oraz Członkowie Zarządu: Zdzisław Salus, Janusz Stachowiak, Tomasz Olenderek.   

Jak powiedział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski: „Cukrownictwo to historycznie jeden z najważniejszych elementów naszej kultury rolnej. Chciałbym podziękować za inicjatywę utworzenia Izby Pamięci Cukrownictwa na terenie pierwszej na ziemiach polskich cukrowni buraczanej „Częstocice”. Gratuluję wszystkim plantatorom buraka cukrowego i pracownikom przemysłu cukrowniczego tych pięknych tradycji i życzę, by historia dzisiaj przez nas pisana była dumnie prezentowana przyszłym pokoleniom”. Przemysł cukrowniczy i uprawa buraka to także osobista historia Ministra, o której wspominał podczas wizyty w Izbie Pamięci Cukrownictwa: „W gospodarstwie rodzinnym ojca buraki cukrowe uprawiało się od pokoleń. Przeszedłem w tej branży całą drogę rozwoju. Doskonale pamiętam czasy, kiedy plantacje pieliliśmy ręcznie, a ojciec uczył mnie przecinki, przerywki, okrążki, ogławiania, czy posługiwania się hebrem”.

W zbiorach Izby znajduje się kilka tysięcy obiektów. Są to między innymi: plany i rysunki techniczne cukrowni, rysunki urządzeń i maszyn, inwentarze i opisy cukrowni, akty notarialne, wyciągi z akt hipotecznych, protokoły, sprawozdania, raporty produkcyjne, czasopisma cukrownicze w językach: polskim, rosyjskim i niemieckim, książki, reklamy i broszury dotyczące uprawy buraków, urządzenia pomiarowe, sztandary cukrowni, medale, pamiątki jubileuszy cukrowni, cukierniczki, głowy cukru. Historia cukrownictwa została przestawiona na 18 planszach. Izba wyposażona jest też w kiosk multimedialny z dotykowym ekranem. Sala wystawowa spełnia też funkcję konferencyjną. Jednorazowo może pomieścić 50 osób.

Izba Pamięci Cukrownictwa stara się też pozyskiwać nowe eksponaty. W lutym 2019 r. Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego ze Straszkowa przekazała nieodpłatnie dla Izby Pamięci Cukrownictwa kilkanaście maszyn i urządzeń rolniczych, m.in. siewnik, młynek, młockarenkę, wyorywacz palcowy i opielacz trzyrzędowy. Cieszymy się, że pracownicy Izby pozyskują nowe eksponaty. Maszyny będziemy prezentować w hali byłej paczkarni. Obecnie trwa przygotowanie do zakończenia przetargu na remont pomieszczenia” - powiedział Zdzisław Salus, Członek Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A.

Cukrownia „Częstocice” była jedną z pierwszych cukrowni w Królestwie Polskim. Wybudowana została w 1839 r. przez hr. Henryka Łubieńskiego w Częstocicach, koło Ostrowca Świętokrzyskiego. W latach 1843-1857 stanowiła własność Banku Polskiego, od 1882 r. należała do towarzystwa akcyjnego. W 1862 r. została zmodernizowana, a w 1874 r. przeszła na nowoczesny wówczas system dyfuzyjny. W kampanii cukrowniczej 1862/1863 wyprodukowała 983 ton cukru, w latach 1911-1914 średnio ok. 6 tys. ton cukru, w okresie międzywojennym przeciętnie ok. 3 tys. ton. Po II wojnie światowej cukrownia „Częstocice” kontynuowała produkcję, po czym w reformie nacjonalizacji przemysłu została upaństwowiona. W 2006 r. cukrownia „Częstocice”, jako oddział w strukturach Krajowej Spółki Cukrowej S.A., została wyłączona z produkcji cukru.

W 2018 roku KSC S.A. otworzyła w tym miejscu Izbę Pamięci Cukrownictwa, która ma na celu upowszechnianie historii cukrownictwa w Polsce. Izbą opiekuje się Waldemar Brociek.

Godziny otwarcia: wtorek-piątek, godz. 10: 00–15: 00. Wstęp wolny.

Zwiedzanie w grupach, po wcześniejszym umówieniu terminu, pod numerem  telefonu: 695-650-326.

  • Krzysztof Kowa Prezes KSC przedstawia plany dotyczace Izby...
  • Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski
  • Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski...
  • IPC

« wstecz