Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • english version

Treść

Krajowa Spółka Cukrowa wspiera Mołdawię w walce z koronawirusem

 

24 czerwca br. miała miejsce uroczysta odprawa dwóch konwojów humanitarnych zawierających sprzęt i wyposażenie przeznaczone na walkę z koronawirusem w Mołdawii i na Ukrainie. W akcję włączyła się także Krajowa Spółka Cukrowa, która ufundowała płyny dezynfekujące o wartości 50.000 zł.

Wśród darczyńców pomocy dla Ukrainy znalazły się m.in. PKO BP, PKN Orlen, PZU, PGNIG, PFN i Ministerstwo Zdrowia. Darczyńcą pomocy dla Republiki Mołdawii są Krajowa Spółka Cukrowa oraz Agencja Rezerw Materiałowych. W wydarzeniu wzięli udział organizatorzy konwoju, przedstawiciele darczyńców, instytucji wspierających oraz szefowie placówek dyplomatycznych Ukrainy i Republiki Mołdawii w Polsce – ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca i I sekretarz Ambasady Mołdawii Andrej Sawa.

Dzięki zastosowaniu specjalnych procedur celnych oraz zaangażowaniu funkcjonariuszy KAS, konwój z  pomocą humanitarną już po południu przekroczy polsko-ukraińską granicę. Formalności celne związane z przywozem czy wywozem produktów leczniczych, sprzętu medycznego, środków ochrony indywidualnej i innych towarów przewożonych w  związku z epidemią COVID-19 realizowane są priorytetowo. Celem Krajowej Administracji Skarbowej jest zapewnienie profesjonalnej i jak najszybszej obsługi celnej takich towarów – podkreśliła szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska. Konwoje, złożone z pojazdów Państwowej Straży Pożarnej, dotrą na Ukrainę i do Republiki Mołdawii trasą przez Słowację, Węgry i Rumunię.

W ramach wspierania partnerów w ograniczaniu skutków epidemii Ukrainie zostanie przekazane wsparcie w postaci 40 tys. masek, 50 tys. rękawic jednorazowych, ponad 18 tys. przyłbic, ponad 130 tys. litrów środków odkażających oraz tysiąca kombinezonów ochronnych. Pomoc dla Republiki Mołdawii to 30 tysięcy masek, 4800 przyłbic i 20 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji.

Realizacja obydwu przedsięwzięć odbywa się dzięki pomocy Państwowej Straży Pożarnej, MSWiA, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Ambasad RP w Kijowie i Kiszyniowie. Pomoc trafi do Kijowa oraz Kiszyniowa, gdzie zostanie rozdystrybuowana do poszczególnych szpitali.

Dzisiaj po raz kolejny wypełniamy naszą międzynarodową i ludzką powinność – dzielimy się tym, czym możemy z Republiką Mołdawii i Ukrainą. Ta akcja pomocowa jest również wyrazem naszej solidarności i woli współpracy z Republiką Mołdawii i Ukrainą, naszymi ważnymi partnerami w ramach Partnerstwa Wschodniego – powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński. Wiceszef polskiej dyplomacji wyraził przekonanie, że te działania humanitarne jeszcze bardziej wzmocnią bliskie już relacje polityczne i gospodarcze Polski z naszymi partnerami. Zauważył także m.in., że pracownicy z Republiki Mołdawii i Ukrainy wspierają polską gospodarkę, co przynosi korzyści wszystkim stronom.

- Cieszy fakt, że wsparcie, którego udzielają polskie firmy, nie ogranicza się tylko do naszego kraju. Budujące są gesty solidarności z naszymi rodakami mieszkającymi na Wschodzie – podsumował Prezes KSC Krzysztof Kowa. Prezes podkreślił, że Krajowa Spółka Cukrowa od lat włącza się w tego typu inicjatywy: - Znamy lokalne realia, potrzeby i oczekiwania. Nie bez znaczenia jest też nasza obecność biznesowa w Mołdawii, gdzie jesteśmy właścicielem jednej z tamtejszych cukrowni. Dziś dołączamy do grupy darczyńców przekazujących niezbędne materiały, w tym płyny odkażające wspierające walkę z koronawirusem. Jednocześnie wysyłamy też w świat mocny sygnał: Polacy tworzą jedną wielką wspólnotę, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. To niezwykle istotny przekaz. 

Jest to kolejna akcja pomocowa, w którą zaangażowała się KSC. Wcześniej Spółka przekazała ponad milion złotych na zakup materiałów medycznych dla szpitali, a także wsparła organizacje charytatywne przekazując im żywność produkowaną przez Grupę Kapitałową KSC.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

« wstecz