Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • english version

Treść

Dożynki Prezydenckie w Warszawie

W tym roku święto plonów ze względu na pandemię odbyło się w stolicy na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, a nie jak dotychczas w Spale. Na scenie podczas głównych uroczystości wystąpił zespół Mazowsze. Po wręczeniu tradycyjnego chleba dożynkowego na ręce Andrzeja Dudy, para prezydencka wzięła udział w tradycyjnym ceremoniale dożynkowym. Prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzili stoisko Grupy Kapitałowej Krajowej Spółki Cukrowej S.A.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Józefa Oblubieńca w Warszawie. Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

– Dziękujemy także w tej mszy świętej rolnikom za ich ofiarną pracę, pełne miłości pochylanie się nad ziemią, żeby wydała owoce, żeby wydała plony. Dziękujemy także tym wszystkim, którzy rolnikom i polskiej wsi stwarzają warunki i możliwości godnego uprawiania ziemi i wyżywienia wszystkich – zaznaczył duchowny.

Następnie Prezydent z małżonką przeszli z korowodem dożynkowym na miejsce ceremoniału dożynkowego. Uświetnili go występami artyści zespołu „Mazowsze”.

Po tradycyjnym wręczeniu tradycyjnego wiejskiego chleba dożynkowego głos zabrał Andrzej Duda, który w swoim przemówieniu podkreślił kluczowe znaczenia rolnictwa w życiu gospodarczym kraju.

– Podejmując decyzję w sprawie ustawy o ochronie zwierząt, będę miał na względzie kwestie humanitarnego traktowania i dobrostanu zwierząt, ale także byt i jakość życia polskich rolników – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas tej uroczystości.

– W tym roku całe polskie społeczeństwo przekonało się niezwykle dobitnie, jak ważna jest praca rolników (...). Nawet ci, którzy na co dzień się nad tym nie zastanawiali, skąd w ogóle biorą się te artykuły w sklepach, w tym roku po raz pierwszy od dziesiątków lat usłyszeli, że są obawy, że może zabraknąć jedzenia, że są obawy, że półki w sklepach będą puste – powiedział prezydent.

Wskazywał, że ludzie młodzi nigdy nie widzieli takiej sytuacji. – Starsi pamiętają z lat, kiedy była szarość poprzedniego ustroju, kiedy nie zarządzano dobrze w Polsce, kiedy Polska nie była państwem w pełni wolnym – dodał, przypominając, że w okresie PRL trud rolników był bardzo często marnowany.

– Był nawet taki moment paniki przez kilka dni. Obawiano się, że tego jedzenia zabraknie. Otóż nie, okazało się, że codziennie te półki zapełniały się w sklepach, że towar jest, że rolnik dostarczył go na czas i że dla nikogo nie brakuje chleba, że dla nikogo nie brakuje innych podstawowych artykułów żywnościowych i że można powiedzieć, jest ten chleb dzielony sprawiedliwie, tak by dla nikogo nie zabrakło – zaznaczył Andrzej Duda, dziękując rolnikom za to, że – jak mówił – zagwarantowali w Polsce bezpieczeństwo żywnościowe - jednego z najważniejszych w życiu społecznym.

Podczas tradycyjnych odwiedzin na stoiskach polskich producentów żywności para prezydencka z zaciekawieniem zapoznała się z portfolio produktowym Grupy Kapitałowej Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Pani prezydentowej wyjątkowo posmakowały Sympatie od Fabryki Cukierków „Pszczółka”. Prezydent złożył podziękowania dla Grupy za współpracę z kilkunastoma tysiącami polskich rolników, a także za prezentację potencjału największej Spółki Skarbu Państwa w branży rolno-spożywczej.

Grupę Kapitałową Krajowej Spółki cukrowej S.A. podczas Dożynek Prezydenckich reprezentowali Marek Dereziński, Członek Zarządu KSC oraz Paweł Jacek Piotrowski, Dyrektor Biura Marketingu KSC.

  • 2
  • 5
  • 11
  • 13
  • 14
  • 15
  • 30
  • Dyplom Dożynki-1

« wstecz