Krajowa Spółka Cukrowa S.A.

Przejdź do wybranego podserwisu

  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • english version

Treść

Terminal Cukrowy na Kongresie 590

W dniach 5-6 maja trwa tegoroczna edycja dwudniowego wydarzenia gospodarczego - Kongres 590. Kongres koncentruje się na pięciu głównych obszarach tematycznych: bezpieczeństwo zdrowotne i ekologia, społeczeństwo, gospodarka, eksport i ekspansja gospodarcza oraz infrastruktura. Jednym z paneli dyskusyjnych była debata "Port Gdańsk oknem na świat dla towarów 590. W kierunku synergii i uwolnienia potencjału polskiego eksportu", w której uczestniczył Tomasz Olenderek, Członek Zarządu KSC S.A.

Kongres 590 to wydarzenie, które skupia się na Polsce i narodowej gospodarce oraz stwarza możliwość dyskusji w gronie liderów z różnych branż i obszarów o ważnych dla naszego kraju sprawach. Doświadczenia roku 2020, które wywołały światowy kryzys gospodarczy, wymagają zrewidowania poglądów, zidentyfikowania zagrożeń i nowego spojrzenie na otaczający świat. 5. edycja Kongresu 590 koncentruje się na pięciu kluczowych dla naszego państwa obszarach: bezpieczeństwie zdrowotnym i ekologii, społeczeństwie, gospodarce, eksporcie i ekspansji gospodarczej oraz infrastrukturze.

W panelu "Port Gdańsk oknem na świat dla towarów 590. W kierunku synergii i uwolnienia potencjału polskiego eksportu" udział wzięli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski, Prezes Zarządu Portu Morskiego Gdańsk Łukasz Greinke, Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda oraz Członek Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Tomasz Olenderek. Debata dotyczyła inwestycji, jakie poczyniono w ostatnich latach w Porcie Morskim Gdańsk oraz możliwości, jakie daje handel morski. W dyskusji omawiano również korzyści, które Krajowej Spółki Cukrowej S.A. przyniósł oddany w 2019 roku Terminal Cukrowy w Gdańsku.

- Dla każdego rządu na świecie nieskrępowany dostęp do akwenów morskich jest wartością samą w sobie, nic dziwnego, że w tym wypadku każdy rząd, który chce się liczyć w wymianie towarowej zrobi wszystko, żeby jak najwięcej wycisnąć z tego dostępu - powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski.

- Wchodząc z inwestycją do Gdańska, okazało się, że zaczął nas dostrzegać biznes światowy. Sprzedajemy cukier do bardzo różnych krajów, m.in. Egiptu, Izraela i Afryki Środkowej. W tej chwili z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę stwierdzić, że jest 50 procent szans na to, że kupując cukier w Tel Awiwie czy Hebronie, kupicie nasz cukier. I to dlatego, że mamy tę inwestycję, chodzi tu między innymi o bezpieczeństwo produktowe - mówił Członek Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Tomasz Olenderek.

- Remontujemy w tej chwili i przebudowujemy blisko 5 kilometrów nabrzeży w porcie wewnętrznym. Wybudowaliśmy cały układ drogowo-kolejowy w porcie zewnętrznym. Na te wszystkie inwestycje, jakie realizujemy przez ostatnie pięć lat, wydaliśmy ponad miliard złotych, na bardzo małym obszarze. Do tego dochodzi inwestycja Urzędu Morskiego w dostęp od strony wody w postaci nowych torów podejściowych i falochronów, również inwestycja PKP PLK, czyli dostęp od strony lądu. Suma tych inwestycji składa się na blisko 3,5 mld zł. To są naprawdę gigantyczne pieniądze, które na dzień dzisiejszy w porcie już realnie widać - powiedział Prezes Zarządu Portu Morskiego Gdańsk Łukasz Greinke.

 - W ciągu ostatnich 10 lat wolumen polskiego eksportu wzrósł o około 130 procent, a od mniej więcej 2015 roku mamy nadwyżkę eksportu nad importem i w ostatnim roku było to ponad 50 miliardów złotych - podał Prezes PAIH Krzysztof Drynda.

Zapraszamy do obejrzenia transmisji z wydarzenia: https://youtu.be/ac-MPU_GN6g

Wiosenna edycja Kongresu 590 zorganizowana została w formule hybrydowej przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa sanitarnego.  Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który będzie otwierał Kongres. Oprócz Prezydenta wśród zaproszonych gości będą m.in. Premier RP Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, przedstawiciele rządu, samorządów, organizacji pozarządowych, spółek skarbu państwa, biznesu i nauki.

Kongres 590 – cykliczne, coroczne wydarzenie gospodarcze, skupiające przedstawicieli polskiego biznesu, nauki, polityki i legislacji oraz gości zagranicznych. Stanowi arenę wymiany myśli, poglądów i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych. Organizatorem jest Kongres 590 sp. z o.o. Kongres corocznie odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie swoją obecnością uświetniają najważniejsze osoby w kraju, z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezesem Rady Ministrów na czele i znamienici goście ze świata zagranicznego biznesu.

  • IMG_2197
  • IMG_2209
  • IMG_2220
  • 2
  • 3
  • 4

« wstecz